Festiwal Bajki i Baśni

Festiwal Baśni i Bajki organizowany jest w Szczawnicy od 2009 roku.

Jest to impreza familijna, łączącą dobrą zabawę z edukacją oraz działaniami twórczymi. W Festiwalu biorą udział zarówno dzieci, jak też młodzież gimnazjalna, która sama angażuje się w organizacje imprezy poprzez np.: prowadzenie stoiska „science" dla młodszych kolegów, animowanie konkursów dla najmłodszych oraz poprzez tworzenie okolicznościowego graffiti.

Dzieci młodsze (przedszkole, szkoły podstawowe) przygotowują pod okiem swoich wychowawców spektakle, prezentowane następnie w warunkach profesjonalnych, na scenie głównej w Dworku Gościnnym.

Impreza odznacza się bardzo dużym zaangażowaniem środowisk lokalnych takich, jak: placówki edukacyjne (szkoły i przedszkola), organizacje i instytucje (Stowarzyszenie Artystów Pienińskich, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Jaworek, Ruch Światło – Zycie, Zespół Juhasy, Stowarzyszenie „Perła", GOPR, Ochotnicza Straż Pożarna, szczawnicka parafia, lokalni twórcy.

Każda edycja jest organizowana wokół wybranego tematu. W roku 2011 - „200 lat Uzdrowiska Szczawnica", w 2012 - „Dżungla", w 2013 - „Odkrywcy".

W ramach poszczególnych edycji festiwal gościł wielu ciekawych ludzi oraz profesjonalne instytucje artystyczne m.in.: teatr im. L. Solskiego z Tarnowa, Teatr Groteska z Krakowa, ilustratorów i autorów książek dla dzieci: Ewa Stadtmuller, Łukasz Zabdyr, Joanna Zagner –Kołat, a w 2013 roku - odkrywcę źródeł Amazonki - Jacka Pałkiewicza.

Od 2013 roku organizatorem Festiwalu jest Fundacja Andrzeja Mańkowskiego – Szczawnica.