Ethno-Novo 2019

III edycja Ethno – Novo to trzy wyjątkowe koncerty: zespołu Dikanda ze swoją charyzmatyczną liderką Anną Witczak - Czerniawską na czele, autorskie programy Karoliny Skrzyńskiej oraz Megitzy. Wszystkim artystkom towarzyszyli świetni muzycy-wirtuozi zarówno klasycznego i bardziej wyszukanego instrumentarium.

Koncert Dikandy odbył się na sali głównej Dworku Gościnnego w Szczawnicy. Muzyczne inspiracje czerpie Dikanda z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W utworach często można usłyszeć brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół wystąpił w składzie: Anna Witczak Czerniawska - śpiew, akordeon, Katarzyna Bogusz - śpiew , Piotr Rejdak - gitara, klawisze, Daniel Kaczmarczyk - instrumenty perkusyjne, Grzegorz Kolbrecki - kontrabas, Dominik Bieńczycki - skrzypce, mandolina oraz Szymon Bobrowski – trąbka.

Kolejnym wydarzeniem był koncert na kameralnej scenie Jazz Bar, który wraz z zespołem zaprezentowała Karolina Skrzyńska. Jej niezwykle emocjonalny program, w którym miała okazję pokazać wyjątkowe umiejętności wokalne, wzbogacony był dodatkowo o prezentację unikatowych instrumentów, wywodzących się z różnych stron świata. W Jazz Bar zagrali:
Karolina Skrzyńska-śpiew i lira korbowa, Bart Pałyga - wiolonczela, tarhu, suka biłgorajska, śpiew gardłowy, Hubert Giziewski -akordeon, Wojtek Lubertowicz- bębny obręczowe, duduk, perkusjonalia.

Na zakończenie Ethno- Novo 2019 wystąpiła Megitza z Zespołem; góralka urodzona w Zakopanem, wokalistka, kontrabasistka, kompozytorka, autorka tekstów, oraz producentka muzyczna. Artystka łączy w swej twórczości nurty tradycyjne – góralskie i bałkańskie ze współczesnymi. W Dworku Gościnnym zaprezentowała autorski program wraz zaproszonymi do projektu muzykami: Marcinem Cyzowskim – śpiew , gitara, Konradem Ligasem – akordeon, Łukaszem Kurzydło – perkusjonalia.

Organizatorami trzeciej edycji Ethno - Novo była Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.

fot. Piotr Stępniewski