Ethno-Novo 2017

W ramach edycji 2017 odbyło się sześć wydarzeń. Gwiazdą Festiwalu był znakomity pianista Leszek Możdżer, który w swojej twórczości często i chętnie inspiruje się muzyką korzeni. Wypowiadając się dla mediów Leszek Możdżer podkreślił wyjątkowość regionu Pienin, jego bogactwo przyrodnicze i kulturowe. Recital genialnego muzyka zgromadził komplet publiczności, która podziękowała za koncert owacjami na stojąco.
Relacja z koncertu w RDN Małopolska: http://www.rdn.pl/news/szczawnica-leszek-mozdzer-nie-ma-sobie-rownych

Ponadto w ramach Ethno-Novo 2017 odbyły się wydarzenia odnoszące się bezpośrednio do lokalnego i regionalnego dziedzictwa. Koncert pt.: „Muzyczne skarby Pienin", podczas którego działający w Szczawnicy od ponad 100 lat Zespół im. Jana Malinowskiego oraz artysta ludowy i gawędziarz Andrzej Dziedzina-Wiwer prezentowali unikatowe śpiewy szczawnickich górali; podczas „Spotkania z Flisakami" można było posłuchać gwary lokalnej, gawęd dotyczących historii regionu oraz pienińskiego śpiewu i humoru.
Na kameralnej scenie w Jazz Bar odbył się recital utalentowanej wokalistki Hanki Wójciak pt.: „Znachorka", którego program odnosił się bezpośrednio do tradycji muzycznych skalnego Podhala. Festiwal zakończył koncert zespołu „Wołosi", czerpiącego z muzycznego dziedzictwa Beskidu Śląskiego.

Festiwalowi towarzyszyła ponadto wystawa grafik Anny Glińskiej-Kupczyk pt.: "Dwa światy", nawiązująca do historii Rusi Szlachtowskiej i kultury rusnackiej, zainspirowana tym niezwykle ciekawym miejscem i jego historią.