OperArt (2014)

W 2014 roku odbyła się pilotażowa edycja Festiwalu

OperArt Festival powstał, aby prezentować szerokiej publiczności klasyczną sztukę, nawiązując tym samym do bogatych tradycji przedwojennej Szczawnicy, kurortu klasy europejskiej. Wówczas na scenie szczawnickiego kursalonu - obecnie Dworek Gościnny - występowały sławy teatru m.in.: Helena Modrzejewska, Stefan Jaracz, a Szczawnicę regularnie odwiedzali słynni poeci i pisarze.

Na inaugurację pierwszej edycji Festiwalu zaprezentowana została, w szczawnickim Dworku Gościnnym, słynna opera buffa G.B.Pergolesiego pt.: La serva padrona („Służąca panią") - produkcja Krakowskiej Opery Kameralnej, w reż. Wacława Jankowskiego.

Kolejnym wydarzeniem Festiwalu był koncert śpiewaków reprezentujących Grupę Operową LAKME, sopranistki Sylwii Krzysiek oraz barytona Piotra Kędziora. Publiczność zgromadzona we foyer Dworku Gościnnego wysłuchała pieśni, duetów oraz słynnych arii operowych Rossiniego, Donizettiego, Verdiego i Pucciniego.

6 września odbył się w Kościele p.w. św. Wojciecha w Szczawnicy koncert pt.: „Musica Sacra" w wykonaniu włoskiego tenora Guglielmo Callegari, organisty Arkadiusz Bialica oraz Szczawnickiego Chóru Kameralnego pod dyr. Agnieszki Żarskiej. Artyści zaprezentowali motety sakralne oraz muzykę organową: W.A.Mozarta, M.Durufle, G.Bizeta, C.Francka.

Na zakończenie OperArt Festival 2014, w  klasycznym repertuarze operetkowym i musicalowym, wystąpiła gwiazda polskiej sceny operetkowej Grażyna Brodzińska. Koncert z udziałem orkiestry kameralnej pod dyr. Tomasza Chmiela odbył się 20 września na sali głównej  Dworku Gościnnego.

Organizatorem Festiwalu była Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Projekt zorganizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Grupy Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica.