Kultura dziś

Fundacja Andrzeja Mańkowskiego bazuje na działalności kulturalnej prowadzonej od 2008 przez środowisko związane z firma Thermaleo i rodziną Mańkowskich. Obecni właściciele kurortu od zawsze podkreślali potrzebę dbania o dziedzictwo kulturowe Królowej Polskich Wód oraz inicjowania, wspierania i rozwijania wartościowych przedsięwzięć kulturalnych.

Do tej pory podjęto wiele inicjatyw finansowanych ze środków własnych Spółki Thermaleo, służących rewitalizacji pienińskiego kurortu, popularyzowaniu kultury i sztuki, promowaniu lokalnego dziedzictwa i edukacji kulturalnej oraz współpracy ze znakomitymi artystami z kraju i zagranicy.

Galeria Pijalni Wód Mineralnych - www.szczawnica-galeria.pl
Galeria Pijalni Wód MineralnychOd 2008 roku odbyło się tu ponad 30 wystaw czasowych, wernisaże, wykłady, promocje książek etc. Wystawiają tu lokalni twórcy (współpraca z Towarzystwem Przyjaciół, Sztuk Pięknych w Szczawnicy, SAP - Stowarzyszenie Artystów Pienińskich), młodzi artyści profesjonalni z różnych ośrodków: Kraków (Stanisław Kołodziejski), Katowice (Kornel Wilczek), Poznań (Roma Rymszewicz Ranz) oraz utytułowanych i uznanych twórców: Michał Suffczyński, Rosław Szaybo, Dorota Roqueplo.

Galeria współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, takimi jak: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Pieniński Park Narodowy, Konsulat Amerykański w Krakowie, Stowarzyszenie Muzyczna Owczarnia.

Bardzo ważnym aspektem jest współpraca z Muzeum Pienińskim w Szczawnicy, które przygotowuje na potrzeby Galerii świetnie udokumentowane, edukacyjne wystawy etnograficzne i dotyczące lokalnej historii.

Muzeum Uzdrowiska - www.szczawnica-muzeum.pl
Muzeum UzdrowiskaDziała od 2010 roku. Prezentowane są tu wystawy stałe: "Z historii uzdrowiska", "Jak do Szczawnic Podróżowano", "Stadniccy w Szczawnicy". Muzeum organizuje lekcje muzealne dla dzieci młodzieży i seniorów. Współpracuje z krakowskim oddziałem IPN organizując wykłady i wystawy historyczne.
Muzeum zajmuje się  pozyskiwaniem, magazynowaniem i katalogowaniem eksponatów, dokumentów związanych z historią kurortu.

Dworek Gościnny - www.dworekgoscinny.pl
Otwarty w 2011 roku. Nawiązuje do tradycji XIX wiecznego Kursalonu tzw. Dworca Gościnnego.
W tym wyjątkowym obiekcie organizowane są różnorodne wydarzenia rozrywkowe, kulturalne i artystyczne we współpracy z organizacjami  i  impresariatami z różnych części Polski.
Dworek GościnnyNa scenie głównej Dworku odbyło się wiele prestiżowych wydarzeń - spektakli, koncertów, recitali z udziałem wybitnych artystów, takich jak: Jarosław Śmietana, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Grażyna Szapołowska, Jerzy Bończak, Tomasz Kot.
W lipcu 2013 miała miejsce światowa premiera programu Nigela Kennedy’ego: „Bach to the future”.

W Dworku odbywają się także wydarzenia międzynarodowego festiwalu „Barokowe Eksploracje”, organizowanego we współpracy ze stowarzyszeniem Szczawnicki Chór Kameralny.
Stałe miejsce w repertuarze zajmuje, wykonywana przez Zespół im. Jana Malinowskiego, sztuka regionalna „Wesele góralskie” - cenne świadectwo autentycznych, unikatowych tradycji lokalnych.

Inne projekty kulturalne od 2008 roku to:

• Festiwal Baśni i Bajki – wydarzenie łączące dobrą zabawę z edukacją, organizowane we współpracy z placówkami edukacyjnymi i dużym zaangażowaniem dzieci i młodzieży. Tematy dotychczasowych edycji to „Smoki”, „Dżungla”, „Odkrywcy”.
  • Świąteczny Kiermasz Pieniński - okazja do promocji i nabycia oryginalnego, regionalnego rękodzieła.
  • Kwartalnik "Polski Region Pieniny” - współpracujący z dziennikarzami, znawcami regionu, naukowcami (etnografia, botanika, archeologia, historia sztuki) przybliża w sposób niezwykle atrakcyjny i unikatowy region pieniński. (http://polskiregion.pl)